Czy pies powinien jeść surowe mięso

Znacie pojęcie dieta BARF? To skrót od Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie właściwe pożywienie. Skoro istnieje dieta przewidująca karmienie psa surowym mięsem, może warto się nad tym zastanowić? Chociaż według niektórych źródeł początki udomowienia psa szacuje się na 12 tysięcy lat przed naszą erą, psy nie straciły swych naturalnych instynktów i fizycznie nie różnią się wiele od swoich braci wilków. Karmienie psa surowym mięsem jak i dieta BARF ma wielu przeciwników jak i zwolenników. Poznajmy więc argumenty za i przeciw.

Za:
- psy są drapieżnikami,
- układ pokarmowy psów jest naturalnie przystosowany do trawienia surowego mięsa,
- sucha lub mokra karma ze sklepu zawiera niepotrzebne wypełniacze,
- kontrolujemy co je nasz pies,
- dostarczamy mu witamin,
- mięso po obróbce termicznej traci wiele wartości odżywczych,
- pies na diecie BARF ma dużo bardziej lśniącą, gładką i gęstą sierść.

Przeciw:
- badania wykazały, że w 60 paczkach surowego mięsa, różnych producentów, aż 31 próbek posiadało bakterie na poziomie przekraczającym normy europejskie. Znaleziono między innymi pałeczki salmonelli, campylobacter, laseczki zgorzeli gazowej;
- kontakt z psem, który zjadł surowe mięso, ze względu na bakterie, może być niebezpieczny, szczególnie dotyczy to dzieci i osób starszych.

Zalet jest więcej niż wad, należy jednak przeanalizować ich wagę. Czy na pewno chcemy ryzykować kontaktem z groźnymi bakteriami i zatruciem pokarmowym psa lub członka rodziny? Jeśli jednak zaufałeś naturze i chcesz wprowadzić psu dietę BARF, dowiedz się jak zrobić to poprawnie, aby zminimalizować ryzyko. Koniecznie porozmawiaj z weterynarzem.

Jak karmić psa surowym mięsem?
- Przestawiając psa na dietę zawierającą surowe mięso, rób to ostrożnie i powoli wprowadzaj coraz więcej surowego mięsa.
- Kupuj mięso ze sprawdzonego źródła, powinieneś mieć pewność, że zostało wcześniej przebadane pod kątem pasożytów, wirusów i bakterii. 
- Nie podawaj psu surowej wieprzowiny, może zawierać wirus choroby Aujeszkyego, prowadzącej do śmierci zwierzęcia. 
- Odradza się też podawanie dziczyzny.
- Psu możesz podawać wołowinę, drób, jagnięcinę.
- Dodawaj warzywa i owoce oraz wypełniacze, którymi mogą być ryż, makaron, płatki owsiane lub jęczmienne, a sporadycznie chleb lub kasza.
- Obserwuj czy pies po którymś pożywieniu nie ma objawów alergii
- W małych ilościach możesz podawać podroby, zawierają dużo białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne i witaminy.
- Nie należy podawać psu kości drobiowych, rozpadają się na ostre fragmenty.
- Dbaj o różnorodność w diecie psa.

Czy ja karmię psa surowym mięsem? Nie. Na ogół ufam naturze, ale w tym wypadku ryzyko jest zbyt duże. Nie znam sprawdzonego miejsca, z którego mogłabym kupować mięso. Karmienie psa surowym mięsem nie wydaje mi się konieczne. Rozumiem naturalną potrzebę jedzenia, przywołującego naturalny instynkt polowania, ale jestem bardziej skłonna podać psu gotowane mięso nie pierwszej świeżości (nie zepsute, ale takie którego byśmy już nie zjedli) niż surowe. Ponoć jest to dobre dla flory bakteryjnej psa. 



Źródła: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz