Jak zaplanować urlop z psem

Nadeszły wakacje, a Ty chcesz wyjechać i zastanawiasz się co zrobić z psem. Jeśli chcesz go zabrać ze sobą to super! Ale przygotuj się do takiej wyprawy.

Na szczęście istnieje wiele miejsc gdzie możesz wyjechać ze swoim pupilem. Pola namiotowe, pensjonaty czy domki są otwarte na turystów z czworonożnymi przyjaciółmi. W Internecie nie będzie trudno znaleźć takie miejsce. Ale to nie wszystko co musisz wziąć pod uwagę. Przecież nie będziesz siedzieć cały czas w pokoju, a zostawiać psa w obcym miejscu to nie najlepszy pomysł.

Plażowanie z psem
Od września do kwietnia plaże są dostępne dla psów. W pozostałych miesiącach tylko w wyznaczonych miejscach. Warto dowiedzieć się gdzie takie obszary się znajdują oraz zapoznać się z lokalnymi przepisami, ponieważ nieznajomość zasad może kosztować nas mandat do 500 zł. Tu należy zauważyć, że nie możemy wchodzić z psem na kąpieliska, czyli plaże strzeżone. Na szczęście jest je łatwo rozpoznać, zazwyczaj są oznakowane, na ich terenie możemy znaleźć regulamin korzystania, a strefę wodną ograniczają pomarańczowe boje. Zwróćcie uwagę też na znaki przy plażach niestrzeżonych, zarówno tu mogą pojawić się te oznaczające zakaz wstępu z czworonogiem. Jeśli takiego nie ma – możemy korzystać z plaży. Szukajmy także znaków o odwrotnym znaczeniu (plaża przyjazna psom, strefa dla zwierząt itp.), wtedy mamy pewność, że możemy wejść z pupilem. Przeczytajmy jednak uważnie regulamin. Zazwyczaj znajdziemy w nim informacje, że właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za psa, jest zobowiązany usunąć po nim zanieczyszczenia i powinien korzystać z plaży w sposób nieuciążliwy dla innych użytkowników. Poza takimi oczywistymi punktami, mogą pojawić się te, mówiące o tym, w jakim okresie można wejść z psem (np. tylko poza sezonem), lub w których godzinach (np. tylko w wieczornych).

Zwiedzanie z psem
Jeśli nie chcesz tylko leżeć na plaży, ale także zobaczyć ciekawe miejsca, dowiedz się gdzie pies będzie miał wstęp. Niestety większość Parków Narodowych zabrania wejścia z czworonogiem. Ale mimo to warto sprawdzić regulaminy Parków w okolicy, może okazać się, że pies ma prawo tam wejść (lub są specjalne strefy dla psów), wtedy zafundujemy sobie świetny dzień w towarzystwie swojego pupila.

Górskim szlakiem z czworonogiem
Góry to świetny pomysł na spacer z psem. Jednak te najpopularniejsze szlaki często są niedostępne dla naszych pupili. Wiec albo wybierzemy ustronne, może mniej atrakcyjne miejsce, albo dowiemy się które interesujące szlaki są przyjazne psom. Musimy też liczyć się, że na przykład na końcu trasy trafimy na niemiłą niespodziankę – znak typu „psom wstęp wzbroniony”, wtedy będziemy zmuszeni zawrócić – takie sytuacje niestety się zdarzają.

Na sportowo
A może wystarczy Wam sport na świeżym powietrzu? Rzucanie piłką czy frisbee na pobliskiej polanie? Najlepiej zapytaj właściciela pensjonatu do którego się wybierasz, czy znajdą się tam takie miejsca. Jeśli lubisz jogging z psem, zapytaj o możliwe trasy. Ale z tym nie powinno być problemu. Można znaleźć je nawet w mieście, więc co dopiero w górskich, leśnych czy wiejskich terenach. Istnieją także wakacyjne obozy i wyjazdy szkoleniowe dla psów – poszukaj w Internecie.

Czym dojechać?
Jeśli na urlop wybierasz się swoim samochodem – problem z głowy. Jeśli natomiast planujesz jechać autokarem, najlepiej znajdź stronę internetową przewoźnika i zapoznaj się z regulaminem. Może okazać się, że psy nie są mile widziane, lub mogą jechać pod warunkiem, że mają założony kaganiec i smycz. Na stronie internetowej powinna też być informacje o tym ile zapłacimy za bilet dla psa. Podobnie jest kiedy chcemy pojechać pociągiem. Przeczytajmy regulamin wybranego przewoźnika. Zawsze jednak znajdziemy w nim zasadę, że pies nie może jechać na miejscu siedzącym oraz nie powinien przeszkadzać innym pasażerom. Regulaminy mówią też o utrzymaniu porządku, odpowiedzialności właściciela za psa (np. w przypadku zniszczeń itp.), obowiązku założenia psu smyczy i kagańca. Czasem współpasażerowie mogą nie wyrazić zgody na przejazd psa. A może wybierasz się za granicę? Wtedy najprawdopodobniej wybierzesz samolot. Dowiedz się czy wybrana linia lotnicza zezwala na podróż z psem. Jeśli tak, przeczytaj na jakich warunkach. Zazwyczaj należy wcześniej zgłosić fakt, że będziemy podróżować z psem; pupil musi mieć książeczkę z aktualnymi szczepieniami i zaświadczenie o ogólnym stanie zdrowia, a czasem też specjalny paszport wydawany przez weterynarza; w regulaminie znajdziemy informacje dotyczące pojemnika w jakim należy transportować psa. Z kolei na miejscu bez problemu powinniśmy poruszać się z psem komunikacją miejską, jeśli oczywiście przestrzegamy regulaminu, których najczęstsze zapisy już omówiliśmy, czyli te dotyczące smyczy, kagańca, zakazu przewożenia psa na siedzeniu, odpowiedzialności za psa, utrzymania porządku, nieprzeszkadzania innym pasażerom. Wiele firm przewozowych wymaga także książeczki zdrowia psa i aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie.

Co dodatkowo zabrać, gdy wyjeżdżamy z psem:
- jego legowisko i zabawki, by czuł się bezpiecznie na nowym miejscu;
- jedzenie i wodę na podróż;
- woreczki do sprzątania nieczystości po psie;
- miski;
- smycz, kaganiec, obroża + adresówka;
- książeczka zdrowia psa z aktualnym szczepieniem przeciw wściekliźnie;
- apteczka (gaziki, woda utleniona, bandaż, węgiel leczniczy, leki jeśli pies przyjmuje);
- karma, jeśli pies spożywa specjalną, której kupienie mogłoby być problemem;
- woda butelkowana, którą zawsze będziemy mieć przy sobie.

Mam nadzieję, że artykuł nie odstraszył was od wakacji z psem, a pokazał, na co zwrócić uwagę i że przy dobrej organizacji urlop z pupilem może się udać.

A jeśli zastanawiasz się czy w ogóle zabierać ze sobą pupila przeczytaj post Czy urlop z psem to dobry pomysł

Dżeki na górskiej wędrówce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz